Som 3 mesiace po pôrode a cítim sa unavená a smutná. Mám popôrodnú depresiu?

Zodpovedané
20. dec 2023

Dobrý deň,

som 3 mesiace po pôrode a doteraz bolo ohľadom dieťatka všetko v poriadku. To je krásne a spinká celú noc. Problém mám ja. Od pôrodu ma bolel chrbát a hlava, teraz z ničoho nič sa mi začali meniť nálady z minúty na minútu, prichádza na mňa z ničoho nič stres. Keď malý plače, tak ma niekedy začne hneď bolieť hlava. Cítim sa unavená a smutná.

Keď niekam ideme s manželom, tak je mi lepšie a nemyslím na nič. Keď sme však doma, tak stále nad niečím rozmýšľam a neviem si upokojiť myseľ. Bývame s rodičmi, takže na malého nie som sama.

Keď som bola v 7. mesiaci, tak mi zomrela svokra. Nedožila sa, aby videla malého. V tehotenstve som bola dosť silná a zvládla som to.

Sú to hormóny?

Môže ísť o popôrodnú depresiu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujeme za dôveru, s ktorou hovoríte o svojom aktuálnom prežívaní.

Vnímam, že Vám nie je jasné, prečo sa cítite ako sa cítite. Plne Vám rozumiem. Ak je obdobie po pôrode sprevádzané rôznorodým prežívaním, môže to prekvapiť.

Na stav po pôrode vplýva veľa faktorov. Spomínate bolesti chrbta aj hlavy. Riešili ste už túto tému s lekárom? Pôrod je naozaj veľký zážitok pre telo a v rámci neho môže dôjsť aj k zmenám v samotnej fyziológii. Preto sa odporúča nielen návšteva u gynekológa po šestonedelí, ale aj návšteva fyzioterapeuta ideálne zameraného na ženy po pôrode. Druhá vec je, že pokiaľ vy už tri mesiace pociťujete bolesť, tak to na pohode nepridáva. Nech je konštantná bolesť aj relatívne mierna, ale aj tak dokáže mať vplyv práve na to ako sa máte, ako rýchlo sa dokážete unaviť a ako prežívate rôzne situácie.

Druhá stránka toho celého môže byť aj psychosomatická. Chápem, že najviac sa hovorí o popôrodnej depresii. Preto je to prvé, čo Vám v téme napadne. Pokojne však môžete zmenami nálad reagovať práve na veľkú zmenu, ktorá sa vám v živote udiala - narodenie dieťaťa. Môžete rozmýšľať nad tým, čo je iné v tých momentoch, ktoré Vás tešia a prípadne hľadať cesty ako si to dopriať aj mimo nich.

Spoločné bývanie so širšou rodinou má množstvo výhod a zároveň dokáže prinášať rôzne výzvy vo vzájomných vzťahoch.

Mrzí ma Vaša strata počas tehotenstva. Rozumiem, že vtedy Vám sila pomohla prejsť smutným obdobim. Keď niekedy prejdeme ťažkými obdobiami s vypätím všetkých síl, príde bod, kedy sa zrazu človek vyčerpá. Často sa práve vyčerpanie z veľkých životných zmien dokáže prejaviť práve aj na fyzickej úrovni a v zníženej schopnosti regulovať svoje emócie či prežívanie. Dopriali ste si priestor odsmútiť si túto stratu aj napriek tomu, že ste čakali bábätko? Dovoliť si smútok popri radosti z bábätka je úplne v poriadku.

Neviem Vám dať jasnú odpoveď, prečo sa máte, ako sa aktuálne máte. Môžete však na to postupne prichádzať. Ideálne v rozhovore buď s niekým blízkym, prípadne s odborníkom. Ak by ste mali chuť, môžete sa ozvať aj priamo nám.

Smútok, hnev, zlé dni... Aj to je súčasť toho, že sme ľudia. Povzbudzujem Vás však k tomu, že ak sa takéto dni začnú kopiť a budem vám v nich čoraz ťažšie, neostávajte na to sama.

Na našom webe nájdete ďalšie podporné informácie.

Veľmi Vám držím palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk