Prečo mi po pôrode neprišiel pocit totálnej zamilovanosti do dieťaťa?

Zodpovedané
22. nov 2023

Dobrý deň,

pred dvoma rokmi som mala ťažký pôrod, resp. ťažký koniec pôrodu. Pri tlačení som odpadla a dcérku museli zo mňa ťahať kliešťami. Bolo toho viac. Z celého zážitku mám do dnešného dňa hrôzu a ďalšie dieťa neplánujeme. A to hlavne kvôli pôrodu. Neviem si predstaviť znova sa takto cítiť a znova to všetko prežívať.

Malú hneď po pôrode odniesli, nedýchala. To, že žije a je ok mi prišli povedať až neskôr. Prvýkrát som ju videla asi 3 - 4 hodiny po pôrode. Tiež som sa dlho zotavovala, lebo vo mne zabudli tampón pri šití a vyšiel zo mňa po dvoch týždňoch od pôrodu. Mala som vysoké CRP, v pôrodnici to riešili antibiotikami. Stehy praskali aj napriek vysokej starostlivosti (v sprche som prakticky žila) a nakoniec ma nechali hojiť sa "na divoko".

Môj problém je, že u mňa nikdy nenastalo to povestné - uvidíš dieťa, zabudneš na bolesť a všetko zlé. Uvidíš dieťa, zamiluješ sa najviac na svete.

O malú sa starám, mojkám ju. Hovorím jej, že ju ľúbim. Koľkokrát sa mi stane, že sa na ňu pozriem a neverím, že je moja, že je to moja dcéra. Aj teraz po dvoch rokoch. Ako keby som sa zrazu ocitla v cudzom živote. Pristihnem sa ako túžim od všetkých odísť a byť len sama so sebou niekde ďaleko, kde ma nikto nepozná.

Mám fantastického manžela, pomáha s malou aj s domácnosťou, mám čas na seba cez týždeň aj víkend. Ľúbim ho.

Ja sa cítim ako nastrčená do role matky. Už dva roky hrám milujúcu mamu a cítim sa preto ešte horšie. Keď mi kamarátky rozprávajú aká úžasná eufória ich napĺňa z detičiek, ako ich ovalil milujúci pocit už v pôrodnici, tak ja si pripadám ako z inej planéty. Nechápem prečo sa cítim tak ako sa cítim.

Ako to zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za dôveru, s ktorou píšete o svojom pôrodnom zážitku a aj tom, že ako sa máte teraz.

Z Vašich slov vnímam akýsi smútok, že realita materstva je iná ako ste si predstavovali. Tá povestná láska na prvý pohľad je však oveľa menej častá, ako sa na prvé počutie z príbehov z okolia, môže zdať. Samotný pôrodný zážitok na tom rovnako dokáže niesť nejaký podiel.

Z toho, ako ste opísali svoj pôrod a popôrodné obdobie vidím, že máte v sebe nesmiernu silu prejsť naozaj veľkou záťažou. Chcela by som Vám však ponúknuť myšlienku, že hoci záťažové obdobia prejdeme, niekedy v nás ostávajú a majú dopad na našu prítomnosť, to ako prežívame rôzne situácie, rovnako aj na to ako fungujeme vo vzťahoch.

Keď nás zahlcuje niečo veľmi ťaživé z minulosti, vie to mať dopad aj na to, že ako dokážeme budovať vzťahy. Aj tie nové. Týka sa to aj vzťahu s bábätkom.

Ak hľadáte cestu k tomu, aby ste sa v role matky cítili lepšie, skúste sa vrátiť na začiatok. Často práve pôrodné zážitky majú veľký vplyv na to, ako sa ženy následne majú. Pôrod je veľká skúsenosť v živote ženy a pokiaľ sa počas neho udejú ťažké momenty, tak je naozaj dobré sa na to celé ešte aj s odstupom času pozrieť.

Na takýto kontakt s vlastnou minulosťou Vám určite odporúčam nájsť aj dobrého terapueta. Existuje viacero prístupov, ktoré pracujú s tým, aby ťaživé zážitky ľudí boli integrované do života tak, aby naň už nemali tak silný vplyv. Za nás odporúčam napr. EMDR smer. Ak by ste mali prípadne záujem o konkrétny kontakt, napíšte nám priamo email.

Nesmierne ma mrzí, že Váš začiatok materstva bol plný záťaže. Verím v to, že môžete s touto témou ďalej pracovať. Vnímam, že sa máte o koho v tom celom oprieť. To je nesmierne dôležité. Prvým krokom môže byť práve otvorenie témy toho, ako sa máte aj so svojím manželom. Verím, že Vám bude vedieť byť oporou aj pre ďalšie kroky.

Držím Vám veľmi palce a keby čokoľvek, len napíšte.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk