Ako zvládať psychickú nepohodu týždeň po pôrode?

Zodpovedané
21. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom psychickej nepohody po pôrode. Mám týždňové bábo, ktoré je dosť náročné. Bolieva ho bruško, máva koliky, dosť plače a ja s ním.

Som zúfalá a neviem si dať rady. Muž mi je oporou. Horšie je to vtedy, keď je v práci. Mám strach a bojím sa, aby sa synčekovi niečo nestalo. Resp. aby som ja niečo nespravila.

Ako si môžem pomôcť?

Pomôžu mi lieky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nesmierne sa teším, že aj v tak hektickom období prvých týždňov ste si našli priestor zastaviť sa a napísať nám, ako sa máte. Nezabudnúť na seba po pôrode má obrovský význam.

V prvom rade gratulujem k bábätku a prajem Vám veľa síl do tohto obdobia.

Byť mamou prvého dieťaťa je naozaj často veľká záťaž. Všetko sa ako mama musíte učiť nanovo. Verím, že aj práve v tejto chvíli robíte najlepšie ako viete a bábätko cíti Vašu lásku. S postupným nadobúdaním praxe matky sa aj Vaša neistota môže postupne zmenšovať.

Zvýšená plačlivosť, podráždenosť, zmeny nálad sú často prítomné v prvých dňoch a týždňoch. Je to prirodzený stav nazývaný aj baby blues, ktorý časom odznie. Vaše dni, hoci dokážu byť práve veľmi náročné, tak obsahujú aj to také radostné, že sa tešíte z bábätka. Je to naozaj niečo, čo bude postupne lepšie.

Som rada, že na Vaše aktuálne prežívanie nie ste sama. Môcť sa oprieť o muža je veľká vec. Napadá mi, ak by ste náhodou o tom nevedeli, tak už aj otcovia majú nárok na pár týždňov voľna po narodení dieťaťa. Takto spoločne strávený čas vie byť veľkým povzbudením neraz pre obe strany. Obaja sa učíte ako byť rodičmi.

O tom, ako sa aktuálne máte, však viete hovoriť aj s ďalšími ľuďmi. Niekedy môžeme mať pocit, že všetko sa točí len okolo bábätka, ale nemusí to byť pravda. Aj rodina, či kamarátky môžu byť v tom celom podporné. Obdobie po pôrode je krehkým obdobím naozaj u veľkej väčšiny žien.

Doprajte si trpezlivosť so sebou a súcit s tým, ak nejde všetko podľa Vašich plánov. Niekedy tá materská realita vie aj prekvapiť.

Ak sa Vaše obavy týkajú aj niečoho konkrétneho - napr. manipulácia s dieťaťom, kúpanie či čokoľvek iné, viete zredukovať túto tiahu aj tým, že si zavoláte odborníka z týchto oblastí. Neraz práve také tie kompetencie maminky, ktoré sú takpovediac v rukách, dokážu prispieť k väčšej pohode. Rovnako o svojich obavách viete hovoriť aj s pediatrom na poradni.

Pýtate sa aj na lieky. Lieky vie naordinovať len psychiater. Určite však odporúčam, aby ste vnímali každý deň, ako sa máte. Ak by boli Vaše dni čoraz tmavšie a prestali v tom celom vidieť aj niečo pozitívne, je potrebné spozornieť. Prípadne zvážiť návštevu odborníka. Niekedy však postačí na zlepšenie prežívania aj viac oddychu, zapojenie širšieho okolia do chodu domácnosti a pod. Veľkou témou býva aj poľavenie z nárokov a očakávaní. Ste pár dní po pôrode, Vaše telo sa regeneruje, rovnako sa regeneruje Vaša duša z tejto obrovskej zmeny.

Šestonedelie bolo kedysi naozaj striktným časom pre mamu a dieťa, aby sa spoznávali, nalaďovali na seba. Väčší pokoj do bežných dní dokáže priniesť práve to také prijatie, že v tomto období je to o Vás dvoch a ničom inom.

Ak by ste mali dlhodobo pocit, že sa necítite vo svojej koži a podpora blízkych by nestačila, viete sa obrátiť aj na psychoterapuetov. Na našom webe nájdete malý návod ako na to, v priebehu leta budú uverejnení aj konkrétni psychoterapeuti.

Je to jedna z možností, ako prejsť týmto obdobím. Avšak rada by som Vás povzbudila k naozaj veľkej trpezlivosti a láskavosti voči sebe. Ste naozaj na začiatku a hoci ste dospelá žena, mamou ste pár dní. Tak veľké zmeny si vyžadujú svoj čas.

Keby ste mali akékoľvek ďalšie otázky, pokojne sa na nás priamo obráťte.

Držím Vám palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk