Zlá pohyblivosť spermií. Môže sa opäť spermiogram zlepšiť?

Zodpovedané
12. feb 2021

Dobrý deň,

môj manžel bol pred dvomi rokmi na spermiograme. Bol v norme a aj sa podarilo otehotnieť, ale bolo to mimomaternicové. V septembri 2020 bol opäť na spermiograme, ktorý bol v norme ale bola zistená klebsiela v močovej trubici. Tak bral antibiotiká 20 dní a po dobratí bol výter. Všetko bolo v poriadku a o 3 mesiace po dobratí antibiotík mal spermiogram pohyblivosť A 5% B 18% C 11%.

Doktor povedal, že nerozumie tomuto zhoršeniu.

Má zmysel inseminácia pri takomto spermiograme?

Doktor odporúča brať vitamíny, ale tie berie už pol roka.

Môže sa opäť spermiogram zlepšiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

spermiogram je pomerne dynamická záležitosť a samozrejme mohli mať antibiotiká vplyv na pohyblivosť spermií. Pri spomínanom spermiograme inseminácia veľký zmysel nemá.

Pri normospermii je úspešnosť inseminácie 10%, preto v prípade slabej pohyblivosti je úspešnosť minimálna. Odporučila by som zopakovať spermiogram - postup podľa výsledku.

Dr. Rybanska