Môže ísť o mimomaternicové tehotenstvo alebo o potrat?

Zodpovedané
5. jún 2020

Dobrý deň,

poslednú menštruáciu som mala 31.4. Keď mi deň meškala, spravila som si test. Bola tam slabá čiarka. O dva dni som test opakovala znova a čiarka už bola silná.

Problém je, že po prvom teste som špinila. Najskôr to bolo hnedé, teraz jasno červené. Mám aj bolesti v podbrušku a krížov. Volala som doktorke a tá povedala, že ešte nič nebude vidno.

Ak by som začala masívne krvácať, alebo by ma to veľmi bolelo, tak mám ísť na pohotovosť.

Môže ísť o potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo?

Ďakujem

Dobrý deň,

špinenie na začiatku tehotenstva je vždy znepokojujúce. Pri hnedom špinení, ktoré nie je intenzívne (nie viac ako jedna vložka) sa situácia môže upokojiť.

Krvácanie jasne červenou krvou je znakom, že sa môže jednať o potrat. Mimomaternicového tehotenstva sa veľmi často bojíme ale treba si uvedomiť, že sa jedná skôr o menej častú komplikáciu. Ultrazvukom by malo byť tehotenstvo dobre viditeľné v 5/6 týždni.

V súčasnosti sa veľmi skoro pozeráme tehotenským testom a potom je prirodzené, že si robíte starosti. Vo veľmi skorých týždňoch ako u Vás, keď sú silné bolesti v podbrušku možno kontrolovať tehotenstvo pomocou krvných testov, odber treba avšak opakovať, čiže nemáte po vyšetrení jasno v rovnaký deň, či je všetko v poriadku.

Bohužiaľ zvyčajne treba vyčkať ako sa situácia vyvinie. Situáciu neviete moc ovplyvniť. Pri špinení odporúčam sa nenamáhať, vyhnúť sa kúpeľu a pohlavnému styku.

Pri silnejšom špinení možno skúsiť nasadiť lieky ako progesterón alebo lieky proti špineniu - tu si však treba uvedomiť, že každý liek sa nasádza až keď je to skutočne nevyhnutné a v skorých týždňoch je otázne či pomôžu.

S pozdravom