Ako dlho je aktívna v tele akútna toxoplazmóza?

Zodpovedané
2. jan 2020

Dobrý deň,

počas prvého tehotenstva som mala akútnu toxoplazmózu. O bábätko sme prišli, no nie kvôli toxoplazmóze. Chceli by sme počať ďalšie die

Ako dlho je aktívna akútna toxoplazmóza v tele?

Aká je šanca, že v druhom tehotenstve bude toxoplazmóza znova akútna?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ku vzniku kongenitálnej, teda vrodenej toxoplazmózy u novorodenca dochádza prevažne v prípade, že sa žena prvýkrát nakazila už v priebehu tehotenstva, resp. tesne pred ním. Riziko transplacentárneho prenosu infekcie a zároveň aj vzniku možných následkov sa potom odvíja od gestačného veku plodu v dobe, kedy ku nákaze ženy došlo. S pokročilosťou tehotenstva toto riziko vzrastá, no zároveň klesá závažnosť možného postihnutia plodu.

Čo sa týka diagnostiky v gravidite, u každej pacientky sa v prvom trimestri každej gravidity odoberá krv na skríningové stanovenie protilátok z triedy IgM a IgG proti toxoplazmóze. V prípade, že sa žena nikdy predtým s touto infekciou nestretla sú obe negatívne. V takomto prípade je vhodné odbery realizovať preventívne jedenkrát v každom trimestri. V prípade pozitivity IgM a IgG sa vyšetruje i hladina IgA protilátok, ktorých pozitivita svedčí o akútnej toxoplazmóze a kontrolné odbery sa realizujú zhruba o 3 týždne. Pacientku je nutné odoslať na konzultáciu na infektologické pracovisko.

Vo vašom prípade, predpokladám, že ste pri akútnej toxoplazmóze boli preliečená, teda po prekonanej infekcii v minulosti budú protilátky z triedy IgG pozitívne, ale IgM negatívne (miznú približne 9 mesiacov od doby nákazy) a avidita IgG protilátok bude vysoká. Avidita znamená pevnosť väzby antigén (zjednodušene časť mikroorganizmu toxoplazmy) a protilátka. Spočiatku sa pri infekcii protilátky na antigén neviažu pevne, čiže v prvých fázach infekcie je avidita nízka, no v prípade prekonanej toxoplazmózy v minulosti bude avidita, naopak vysoká. Prípadný ďalší kontakt so zdrojom nákazy už nevyvolá akútnu toxoplazmózu, takže riziko pre plod v ďalšej gravidite nehrozí, pokiaľ má žena imunitu v poriadku, je tzv. imunokompetentná. Ďalšie odbery preto už nie sú potrebné. Iná situácia by bola, ak ste preliečená neboli, v takom prípade sa o ďalšom postupe treba poradiť s infektológom.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková