Aké vysoké je riziko zadusenia sa v nosiči?

Zodpovedané
9. máj 2023

Dobrý deň,

na nosičoch je bezpečnostné upozornenie, že dieťa sa môže zadusiť v prípade, ak sú popruhy dotiahnuté príliš tesno. Ja mám na sebe dieťa v nosiči a pritom umývam podlahu. Mám neustály strach, že sa dieťa zadusí. Hlavička je do boku, ústa a nos voľne. Bojím sa, keď tak plytko dýcha.

V podporných skupinách mi pri prvej dcére hovorili, že to má byť podoťahované úplne napevno. Podobne aj šatka a vraj sa nič nemôže stať. Nie je pravda, že to človek cíti, ak to má príliš dotiahnuté.

Ja som mala zo začiatku príliš stiahnuté popruhy pod pazuchami. V mieste môjho bydliska nie sú podporné skupiny.

Ako zistím, že spiace 3-mesačné bábo v nosiči dýcha a má sa dobre?

Ďakujem

Dobrý deň,

3-mesačné bábätká si už vedia väčšinou aj samé napolohovať hlavičku a presunúť ju tak, aby sa im pohodlne dýchalo.

Všeobecná rada je taká, keď sú viditeľné dýchacie cesty a sú voľné, dieťatko má jemne zaguľatený chrbátik, nožičky do M a je spokojné, tak je to v poriadku.

Samotná miera pritiahnutia je veľmi individuálna. Každý rodič a každé dieťa to cíti trochu inak, minimálne počas bdenia si to dosť často určujú bábätká samé.

Keď dieťatko zaspí, tak je vhodné mať ich dotiahnuté tak, aby sa pri predklone od nosiaceho človeka priveľmi neodklonili.

Na Vašom tele cítite, keď dieťatko dýcha. To občas zaspí veľmi hlbokým spánkom. Vtedy je fajn zastať a vsunúť ruku medzi Vaše brušká. Tam to zistíte najistejšie 🙂

Ak si nie ste istá nastavením, kľudne nám pošlite fotky, že ako máte nosič nastavený (spredu, z oboch bokov a zozadu) a pozrieme to.

Ak by ste mali ešte akékoľvek otázky, pýtajte sa ♥

Vaše Sestrice