Autosedačka v kategórii 0-18kg

Zodpovedané
9. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či mi viete poradiť nejakú autosedačku vo váhovej kategórii 0-18kg, ktorá je 360´ otočná a má isofix.
Cenová predstava do 350,-€.

Pozerala som sa po Zopa protect i-size. Je táto sedačka kvalitná? Poprípade aké sú ešte iné a lepšie? Zatiaľ mám malú vo vajiíčku, ale z trojkombinácie a teda sa mi nepáči, pretože nie je vôbec bezpečné, no už sa mi vajíčko neoplatí kupovať.

Radšej by som sedačku, ktorá je vhodná do protismeru aj do smeru jazdy.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, čo presne myslíte tým, že sa Vám neoplatí kupovať vajíčko.

Pokým dieťatko samé nesedí aspoň dva mesiace a nemá dostatočne spevnený chrbátik, je použitie autosedačky nežiaduce.
"Vajíčko" je osobitný typ autosedačky, konštrukčne zhotovený tak, aby poskytol novorodencom a batoľatám podporu pre prirodzene zaoblený chrbátik a zároveň im svojim tvarom poskytol dostatočnú ochranu.

Ak teda máte vajíčko, ktoré nie je bezpečné a ani vložkovo vybavené tak, aby dostatočne ochránilo Vaše dieťatko, porozmýšľajte nad kúpou iného vajíčka.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Ako ďalšie odporúčam Cybex Aton S2 i-size. Jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu.
Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Ďalšou možnosťou pre ešte nesediace dieťa s využitím na dlhšie obdobie je Klippan Kiss 2 Plus. Ide o protismernú autosedačku s integrovaným vajíčkom, s celkovou nosnosťou do 18 kg a so základňou, ktorá sa dá upevniť v aute systémom Isofix, alebo pripútať bezpečnostným pásom auta. Vajíčko má navyše integrované kolieska a výsuvnú rukoväť, teda je možné ho prenášať ako cestovný kufor.
Autosedačku je možné kúpiť spolu so základňou.

Ak budete neskôr vyberať autosedačku, je dôležité prihliadať aj na miery dieťaťa, sklon sedadiel v aute a vložkové vybavenie sedačky.

Jednou z najuniverzálnejších sedačiek na použitie je Joie i-Spin 360. Otočná sedačka s pripojením na Isofix a nastavením do 6 polôh. Je využiteľná v oboch smeroch, nosnosť má do 19 kg. Je vhodná do vozidiel so šikmým sklonom sedadiel, aj na rovné sedadlá. Ideálne miery na prechod do tejto sedačky sú okolo 75cm a 9kg.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek