Autosedačka pre komplikovanú situáciu

Zodpovedané
20. mar 2023

Dobrý deň,

študujem si o autosedačkách a som z toho úplne zmagorená! Potrebujem pomoc, lebo vlastne neviem, čo potrebujeme.

Manžel chce kúpiť novú sedačku až do konca obdobia v smere jazdy - lebo on ako typický muž hľadá tie najjednoduchšie riešenia, proste kúpiť už len jednu a mať pokoj.
Ja som sa dočítala, že najbezpečnejšie sú proti smeru jazdy a že lepšie je mať viac sedačiek na kratšie obdobia, než jednu sedačku na celé obdobie.

Syn (19mes, cca 86cm, 11kg) je ešte vo vajíčku. Často si trhá pásy, vyvlieka sa stade, chce vstať, nechce tam byť, je netrpezlivý, hračky ho nebavia, zahadzuje ich, mobil mu odmietame dávať. Musím ho celú cestu zabávať. Preto rozmýšľam, čo ak je to preto, že nevidí dopredu a ak by bol otočený v smere jazdy, tak by vydržal? Ja to neviem posúdiť a nik zo známych nemá také problémy ako my.
Čiže ak si Vy myslíte, že by to určite pomohlo, tak by som bola ochotná mať aj sedačku v smere jazdy.

Keď syn zaspí (vždy max. na 50min), tak je už dobre. Preto hľadám sedačku, v ktorej dieťa nebude sedieť rovno ako na stoličke, lebo to by mu potom hlava padala dopredu. Naše cesty trvajú vždy cca 1,5hod. Väčšina sedačiek na obrázku vyzerá, že dieťa je v nich moc vzpriamene, takže ja mám záujem o takú, kde bude trochu dozadu v poloľahu, aby sa mu dobre spalo.

Zároveň som tehotná a keď sa začiatkom septembra narodí bábätko, potrebujeme takú sedačku a vajíčko, aby sa rozmerovo všetky zmestili dozadu a ja medzi nich (zadok mám skôr väčší). Naše (Opel Crossland) auto je podľa môjho názoru skôr menšie, vnútorná šírka na zadnom sedadle v oblasti lakťov je 138cm, dĺžka zadného sedáku je 47cm.
Čiže mi záleží aj na tom, aby tá nová sedačka pre syna nebola moc široká.
A ak by ste si tak odporučili v proti smeru jazdy, aby mal miesto na nohy.

V aute máme isofix.

Náš rozpočet je bohužiaľ malý, ale každopádne uveďte všetky typy, čo vám prídu vhodné na našu situáciu.
Je pravda, že použité autosedačky sa nemajú kupovať, lebo nik nevidí do ich vnútra, do štruktúry, či nie sú puknuté?

Akú autosedačku podľa Vás teda potrebujeme?

Ďakujem krásne!
Lenka

Dobrý deň Lenka,

určite Vám pre také malé dieťa sedačku v smere jazdy neodporučím. Ak bude syn správne v sedačke pripútaný, nebude sa vyvliekať z pásov - príp. existujú spony na pásy, ktoré je možné použiť ako krajné riešenie.

Ak nepomáha nič, na čo by syn reagoval, vždy je bezpečnejšie zabaviť ho tabletom ako otočiť ho do smeru jazdy (ani pri tomto spôsobe jazdy nebudete mať záruku, že sa jeho nesposkojnosť v aute zmení). Často je dieťa v aute nekľudné, lebo mu nie je pohodlne, odmieta byť pripútané, je mu príliš teplo, nevidí dobre z okienka (čo sa zmení v pokračovacej sedačke) alebo to je obdobie, ktoré jednoducho musí len prejsť.

Opel Crossland nemá zadné sedadlá plnohodnotné, a teda sedenie medzi dvoma sedačkami nebude veľmi komfortné. Riešením môže byť využiť autosedačky/vajíčko, ktoré sa v aute upevňujú len pásom auta, a je ich teda možné čo najviac posunúť smerom k dverám a maximalizovať tak miesto na sedenie medzi nimi.

Najužšia pokračovacia sedačka, s nosnosťou do 18kg v oboch smeroch, je Joie Steadi. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, je vhodná aj na upevnenie na sedadlo spolujazdca. Nevýhodou je menej miesta na nohy než poskytnú iné protismerné sedačky.

Viac miesta na nohy poskytne Avionaut Sky. Je to protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, v aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, je vhodná aj na šikmé sedadlá. Jej prednosťou je 5 bodové zapínanie dieťaťa až do 25kg, ako aj úspešný Plus test (extrémne náročný švédsky test autosedačiek). Je veľmi dobre vložkovo riešená, lepšiu stabilitu zaisťuje oporná noha.

Všetky vajíčka majú zhruba rovnakú širku (43-44cm), môžu sa však jemne líšiť tvarom, výkrojmi, hrúbkou rúčky. Neviem, aké vajíčko máte momentálne, ak sa jedná o kvalitné vajíčko, ktoré ešte nie je po životnosti (u vajíčok zväčša 5-7 rokov, závisí od značky a modelu), môžete ho využiť aj pri druhom dieťati.

Toto odporúčanie je len orientačné, najlepším riešením by bolo navštíviť špecializovanú predajňu s autosedačkami a vyskúšať si usporiadanie autosedačiek priamo vo Vašom aute.

Autosedačky sa dajú kúpiť aj "z druhej ruky", ale je potrebné dodržať pár pravidiel:

  • je potrebné si overiť, či nie je daná autosedačka po životnosti (pýtať si doklad o kúpe)
  • pásy nesmú mať žiadne poškodenia/praskliny, zreteľné stopy po pomliaždení alebo rozstrapkané okraje,
  • v prípade integrovaných bezpečnostných pásov musia byť bezpečnostné pásy stále prítomné v sedačke
  • skontrolovať funkčnosť autosedačky (polohovanie, otáčanie, povolovanie a zaťahovanie pásov),
  • overiť, či autosedačka obsahuje všetky vložky a chrániče,

- nekupovať autosedačku po autonehode (v tomto prípade odporúčam kupovať len od predajcov, ktorých poznáte osobne a veríte im).

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek