Synček má hypoplastický ľavokomorový syndróm. Aké sú jeho prognózy?

Zodpovedané
17. júl 2023

Dobrý deň,

náš synček mal po pôrode nízke saturácie 88 a po vyšetrení srdiečka mu bola diagnostikovaná komplexná choroba srdca. 2 dni po pôrode sme boli poslaní do BA do DKC. Po diagnóze hypoplastický ľavokomorový syndróm sa mi zrútil celý svet, keďže celé tehotenstvo bolo bezproblémové.

Lekár nám vysvetlil ako jeho srdiečko funguje a po dvoch týždňoch strávených v DKC nás poslali domov. Vraj operácia zatiaľ nie je potrebná, lebo saturácie od 85 - 93. To znamená, že približne rovnaké množstvo krvi tečie do pľúcnice a rovnaké do aorty. A ešte čosi v zmysle, že sa mu pľúcnica sama akosi stiahla. Aorta a pľúcnica sa mu totiž nekrižujú, ale vychádzajú paralelne vedľa seba z pravej komory.

Sme veľmi radi, že môžeme ísť konečne domov.

Môžu doma nastať nejaké komplikácie?

Dokedy bude môcť takéto srdiečko fungovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne sa jedná o hraničnú hypopláziu ľavokomorových štruktúr. Táto bude vyžadovať pravidelné sledovanie Vášho dieťaťa, ako aj pravidlené sledovanie vývoja ľavokomorových štruktúr pomocou echokardiografie u špecialistu.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/