Ustúpi intolerancia laktózy vekom?

Zodpovedané
15. feb 2019

Dobrý deň,

môj syn má 8 rokov a zistili mu intoleranciu laktózy a histamínovú intoleranciu. Ani po roku mu nič nepomáha. Stačí kúsok mlieka a má bolesti brucha.

Ustúpi mu to vekom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

laktózová intolerancia býva u detí často vrodená. Geneticky podmienené je množstvo enzýmu laktázy, ktoré rozkladá laktózu na stráviteľné formy. Tým pádom býva laktózová intolerancia doživotná.

Histamínová intolerancia môže byť práve vedľajším prejavom laktózovej intolerancie. Preto je veľmi dôležité, aby bola dodržiavaná diéta a zregenerovala sa tak výstielka tenkého čreva. Výstielka alebo sliznica tenkého čreva má svoje špecifické funkcie. Jednou z najdôležitješích je fyzické zabránanie prechádzanie makromolekúl do krvi. Na to aby bola zábrana dostatočne silná musí byť v celom čreve dostatočný probiotický hlien - črevný bióm/mikroflóra.

Pri laktózovej intolerancii nedochádza k rozkladu laktózy a tá sa dostáva celá do trávenia. Laktóza má molekulárnu štruktúru zamotaného klbka a je veľmi zložitá na rozklad (trávenie). Preto ak enzým nefunguje, dostáva sa toto klbko do trávenia, ktoré narúša steny tenkého čreva a vytvára tak poškodenia. Poškodiť môže vrstvu sliznice tak, že dochádza k prepusteniu histamínu do krvi a vzniká tak tzv. histamínová intolerancia.

Preto je veľmi vhodné dodržiavať diétu a posilniť probiotickú flóru a zbrániť tak daľším poškodeniam, resp. vzniku ďalších potravinových intolerancií.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/