Súvisí silne zapáchajúca stolica s histamínovou intoleranciou?

Zodpovedané
8. feb 2021

Dobrý deň,

dcéra ma HIT, avšak nemá príznaky. Tým pádom sa stravuje normálne bez obmedzení. Alergie na potraviny ako pšenica, mlieko, vajce ani celiakia neboli potvrdené.

Laktózová intolerancia tiež negatívna. Má ale veľmi hrubú silne zapáchajúcu stolicu, ale naozaj silne. Má aj zápchy.

Môže to súvisieť s HIT?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte potvrdenú HIT intoleranciu z biopsie čreva diétu je potrebné dodržiavať, ak je z krvi je na zvážení či sa nejedná o alergie.

Avšak podľa ťažkostí so stolicou je potrebné stav riešiť s gastroenterológom. Môže sa jednať o príčinu HIT a to môže byť funkčná, alebo zápalová porucha v tráviacom trakte, ktorá poškodila sliznicu čreva natoľko, že enzým DAO nedokáže správne fungovať.

So zapáchajúcou stolicou súvisí aj trávenie cukrov (fruktóza a pod) a tukov, čo tiež závisí od funkčnosti enzýmov.

Prípadne sa môže jednať o disbiózu, SIBO, candidu a. a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/