Poradíte mi ohľadom viacerých alergií u 2,5 ročného syna?

Zodpovedané
22. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 2,5 ročného syna, ktorý má veľa alergií. Najsilnejšie mu vy testoch vyšla alergia na vajíčko - bielok aj žĺtok, alergia na mlieko (diaminooxidaza bola 2.43 v testoch v dvoch rokoch), zvýšená histamínová intolerancia a drobná peľová alergia.

Okrem veľmi silnej reakcie na vajíčko žiadny silný alergický prejav nikdy nemal. Občas slabý ekzém. Po konzultácii s jeho lekárkou som nasadila diétu a veľmi sa zlepšil. Trávenie má v poriadku a je takmer bez ekzému. Vyhýba sa hlavne histamínu, kysnutým veciam, kuraťu, citrusom a orechom.

Do minulého týždňa pil Nutrilon. Lekárka mi povedala, že ak nemá po ňom žiadne alergické reakcie, tak nie je nutné mu ho z jedálnička vylúčiť. Pred približne troma dňami som mu vymenila Nutrilon za Lacto free mlieko. Varievam mu z neho príležitostne krupicovú kašu a nemal nikdy reakciu.

Na bruchu som mu však spozorovala jemný výsyp. Bola to jediná zmena v jeho jedálničku. Predpokladám, že to bolo zo zvýšenej konzumácie práve toho mlieka.

Môžem mu ho vymeniť za iné?

Máme sa vrátiť ku klasickému Nutrilonu?

Čo nám ešte odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

je veľmi dobré, že ste časom odhalili všetky alergény spôsobujúce prejavy ekzému a iné ťažkosti. Taktiež, že diéta je zjavne správne nastavená a pokračujete bez problémov.

Avšak vo veku 2,5 roka nie je už vôbec potrebné podávať náhrady materského mlieka, tzv. výživné formuly z kravských bielkovín.

Zamerajte sa skôr na iné náhrady kravského mlieka. Ak máte alergiu na mlieko nie je vhodná žiadna mliečna bielkoviny, teda ani bezlaktózové mlieko, ktoré je síce bez laktózy, ale stále s obsahom mliečnej bielkoviny.

Vyskúšajte krupicovú kašu z mlieka ryžového alebo mandľového. Čim viac bude diéta v detstve prísna, tým je vyššia šanca, že alergia v školskom veku vymizne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/