Je svrbenie celého tela a bolesť žalúdka po konzumovaní medu príznakom histamínovej intolerancie?

Zodpovedané
16. sep 2023

Dobrý deň,

bola som na gastro vyšetrení, kde mi zistili helicobaktera a vredy na žalúdku. Uvedené je vyliečené, no svrbenie tela a bolesť žalúdka po mede mám naďalej.

Je svrbenie celého tela a bolesť žalúdka po konzumovaní medu príznakom histamínovej intolerancie?

Na aké vyšetrenie je vhodné ísť?

To svrbenie tela sa niekedy nedá vydržať.

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je vedieť, či máte takéto prejavy len po tejto jednej potravine. Ak áno, tak by bolo dobré ju vylúčiť na dlhšie obdobie až kým sa stav po liečbe nezastabilizuje.

Takéto ochorenie žalúdka na určitý čas zhoršuje trávenie. Najmä väčších molekúl ako sú laktóza, lepok, vaječný bielok a podobne. Vtedy sa vie v dôsledku toho rozvinúť napr. laktózová intolerancie, dysbióza, syndróm HIT.

Odporučila by som Vám dodržiavať diétu, ktorá bude slúžiť ako prevencia pred vznikom daľších žalúdočných vredov a dočasne jednoduchú nízkohistamínovú stravu. Dbajte aj na úpravu stravy varením, sezónnosť a lokálnosť.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/