Aké potraviny môžem jesť, keď mám držať bezlaktózovú diétu?

Zodpovedané
21. jan 2020

Dobrý deň,

dnes mi lekár oznámil, že mám držať bezlaktózovú diétu a vyradiť potraviny s vysokým obsahom histamínu.

Čo môžem jesť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporučila by som vám vypýtať si testy od lekára, alebo ich s ním osobne prekonzultovať. Častokrát sa stáva, že lekár odporučí bezlaktózovú diétu aj keď je intolerancia na celé mlieko. Nemusí to byť váš prípad avšak, ak by to tak bolo bezlaktózová diéta by mohla ešte viac uškodiť.

Každopádne ja odporúčam vyradiť aj pri laktózovej intolerancii všetko mliečne po dobu 3 mesiacov aby sa zregeneroval črevný epitel.

Odporúčanie vyradiť potraviny s vysokým histamínom tiež môže byť z dôvodu zistenej histamínovej intolerancie ( dovolím si tvrdiť, že v tomto prípade bude ako sekundárna príčina laktózovej intolerancie, a po diéte bez mlieka by sa mali jej hodnoty normalizovať) alebo z dôvodu prevencie zápalu.

Preto je vhodné výsledky presne poznať a prekonzultovať ich s lekárom alebo výživovým špecialistom. Budem rada ak ma budete kontaktovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/