Prečo máva dvojročný syn pršteky v ústach a plače pri kriku iných detí?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň.

som zaskočená správaním nášho dvojročného drobca. Je to veľmi dobre a pokojne dieťa. Ešte síce nerozpráva, ale je veľmi komunikatívny, rád sa hrá, má rád ľudí. Avšak keď sa v jeho spoločnosti objaví niekto kto hlasno skríkne, najmä nejaké dieťa, tak sa veľmi rozplače. Snažím sa mu vysvetľovať, že detičky sa len tešia, alebo niekto len na hlas rozpráva.

Niekedy to zaberie a niekedy to trvá veľmi dlho. Okrem toho si začal dávať pršteky do úst. Nikdy to nejako extra často nerobil. Teraz je to dosť časté. Neviem čím to môže byť. Jediná taká zmena čo som si ja teraz všimla je, že si vyžaduje viac moju prítomnosť a pozornosť ako predtým.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Ďakuje

Dobrý deň,

zdá sa, že synček je citlivejší a vníma prežívanie druhých intenzívne. Zrejme už si uvedomuje i seba viac a začína sa aj osamostatňovať pretože viac sa ohliada po vašom uistení. Pršteky v ústach tiež môžu naznačovať upokojovanie intenzívnejších podnetov a frustrácie z toho plynúcej. Zrejme sa vývojovo posúva o kus ďalej.

To, čo mu najviac pomáha je Vaše uistenie, že všetko je v poriadku tak, ako to prežíva. Treba mu v náročných situáciách potvrdiť jeho prežívanie a podporiť uvoľnenie napätia. Pršteky môžete bez komentára niečím zamestnať. Neprikladajte tomu nijaký dôraz, aby tento prechodný jav mohol odznieť.

Môžete počas dňa zaradiť hry, pri ktorých sa smeje, chichoce, keďže smiech je po plači druhý najvýraznejší spôsob uvoľnenia stresu. Hojdanie tiež upokojuje.

Prajem príjemné dni.