Mám bojazlivé skoro dvojročné dieťa. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

moja mala dcérka nebola nikdy extrémne spoločenská a do 17. mesiacov sa cudzích dosť bála a stránila. Nechcela dokonca ostať bezo mňa ani u starkých, alebo u tiet. Potom prišiel zlom. Predpokladám, že jej skončila separačná kríza a začala vyhľadávať spoločnosť detí na ihrisku. Kľudne ostala bez nás, rodičov aj pár hodín u starkých.

Začala každého zdraviť..no proste sa rozbehla, no pred týždňom zas akoby uťal. Akonáhle príde na ihrisko iné dieťa, alebo dospelý, okamžite začne opakovať "domov, domov" a ťahá nás preč. Ak sa s niekym zakecám, dokonca sa rozplače a spustí hysterický rev. Vôbec neviem, čo sa mohlo stať.

So starkými a sesternicami nemá naďalej problém, ale s cudzími ako keby začala odznova. V obchode, alebo v meste je to ok. Pozdraví sa a ide ďalej.No ak máme niekde pobudnúť a niekto má byť v našej blízkosti, hneď chce ísť preč.

Samozrejme jej dohováram, vysvetľujem, že sa nemá čoho báť. Som pri nej, ukľudňujem. Snažím sa dokonca hrať s tými druhými deťmi, no je to bezvýsledné. Nenútim ju a keď začne plakať ideme preč. Vonku sme každý deň dvakrát.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

z tohto úderného popisu, nie je možné identifikovať, čo sa stalo. Avšak postupujete podporne, keď sa riadite tempom prekonávania bojazlivosti dcérky.

Z toho, čo ste napísala sa zjavne posúva vpred a chvíľami skokovito. Povedala by som, pokračujte tak, ako to robíte a vystavujte ju pravidelne rôznym typom kontaktu s inými osobami.

Ak by ste chcela vedieť viac, je potrebné prísť na individuálnu konzultáciu.

Pekné dni prajem!