Ako riešiť problémy s adaptáciou v materskej škole?

Zodpovedané
3. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom syna, ktorý má 3 roky a 10 mesiacov. Minulý školský rok bol náš syn zapísaný do MŠ u nás v meste, ale keďže bol viac chorý ako zdravý, tak skoro vôbec nechodil. Adaptácia nebola skoro žiadna, nechcel sa zapájať do spoločných hier a aktivít, ale nikomu neubližoval, bol taký sám-svoj.

Teraz od septembra, som ja dostala prácu v jednej ZŠ na dedine, tak som si povedala, že aj synčeka preložím do MŠ u nás. Bude tam menej detí a ľahšie sa adaptuje. Opak bol pravdou.

Hneď prvý deň mi pani riaditeľka povedala, že to bola katastrofa, že vôbec nepočúval, strkal do detí, že keď ho učiteľky chceli chytiť za ruku, že sa bránil, kopal a bil ich. Na konci toho týždňa mi riaditeľka oznámila, že je vylúčený, že sa neadaptoval. Sama som pedagóg a čakala som čokoľvek, ale toto nie.

Bol to ako zlý sen a tým pádom som aj ja stratila prácu, keďže synčeka nemám s kým nechať a ďalšia škôlka nepripadá do úvahy, keďže všetky miesta u nás v meste sú obsadené. Teraz k synčekovi, snažili sme sa mu doma dohovárať, snažili sme sa pochopiť prečo sa tak správa. Je veľmi múdry, šikovný, motoricky veľmi zdatný a obratný.

Doma je pokojný, má hranice, rešpektuje nás aj pravidlá, nie je agresívny a aj my všetko riešime s pokojom a pekne. Nevyužívame žiadne telesné tresty, skôr sa snažíme dohovárať mu po dobrom. Samozrejme sú chvíľky, keď nepočúvne, predvádza sa, chce upútať pozornosť, povystrája, ale je to len zriedkakedy.

S inými deťmi sa veľmi nestretávame, ale ak áno niekde na ihrisku, tak vychádza dobre, rýchlo sa s kýmkoľvek spriatelí. Neviem, čo sa dialo v tej škôlke predtým, neviem čo sa dialo v tejto, no nevieme ako ďalej, keďže ho kvôli správaniu vylúčili.

Mám čakať, vyhľadať odborníka, alebo stačí dohovárať?

Čo nám odporúčate?

Celý víkend nad tým rozmýšľame a vôbec nevieme čo robiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

až teraz sa dostávam k vašej otázke.
Podľa toho ako opisujete situáciu, neviem, čo sa u synčeka môže diať.

Zjavné je, že máte doma podporné prostredie a syn je v rovnováhe pokiaľ má rodičovskú podporu v dosahu. Ak sa od neho niečo chcete dozvedieť, treba ho počúvať, prijímať jeho prežívanie a na základe toho pochopiť, čo v škôlke riešil.

Ak vám to nepôjde, treba sa obrátiť na odbornú pomoc, aby ste zistili, či ide len o adaptačnú odpoveď na škôlku. Následne aj odporúčania, čo ďalej.