Ako reagovať na nepekné správanie dvojičiek?

Zodpovedané
22. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť správania dvojročných dvojičiek. S manželom máme rozdielny pohľad na vec. Dvojičky škriabu, hrýzu. Sú to nerozlúčni priatelia.

K takýmto fyzickým útokom dochádza dennodenne. Následne vzniká krik a aj modriny. Ja sa snažím vysvetľovať. Vediem ich k tomu, aby sa navzájom ospravedlnili. Priznám sa, že veľakrát aj kričím.

Manžel najnovšie pacne po ruke tú dvojičku, ktorá ublížila druhej. Potom je plač aj preto. S mužom sme sa na tom pohádali. On neznesie žiadnu kritiku na svoju osobu. No za týmto si stojím, že to nie je správne. On hovorí, že je to blbosť a že inak to nepochopia.

Aký je Váš názor?

Ako postupovať v takýchto situáciach?

Ďakujem

Dobrý deň,

správanie detí je vždy odpoveďou na naplnenie potreby. Podľa popisu sa dá predpokladať, že nevhodné správanie je spojené s ich vývojovým posunom, ktorého súčasťou je neistota a vnútorné napätie.

To sa musí uvoľniť a je badateľné na agresívnejšej forme správania. Nemá to nič spoločné s charakterom detí.

Úloha vás rodičov je pomôcť zvládať intenzívne emócie tým, že ich oddelíte pri agresii a dovolíte im emócie uvoľniť tak, aby si neubližovali navzájom.

Ak potrebujú búchať, tak ponúknite vankúš, matrac. Ak potrebujú hrýzť, umožnite im to do hryzátka.

Rozhodne nie je dobré používať nič, čo nechcete, aby robili jeden druhému a iným osobám.

Viac inšpirácie nájdete tu: https://www.facebook.com/Modrykonik.sk/videos/8...

Ak by ste chceli vedieť viac, môžete veľa inšpirácie nájsť v mojej knihe Ako prežiť rodičovstvo, či na niektorej z mojich prednášok a kurzov, ktoré nájdete na stránke www. martina.vagacova.sk.

Nech sa darí.