Ako reagovať, keď 2,5 ročné dievča odstrkuje 14 mesačného chlapca?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

moja 2,5 ročná dcéra chodí od 23 mesiacov do jasiel. Od začiatku sa jej tam páči, vonku sa rada hrá aj s cudzími deťmi, aj so staršími. Je to celkovo rozumné a socializované dieťa.

Jej krstná ma 14 mesačného syna. Moja dcéra u nich občas prespi bezo mňa a svoju krstnú miluje. Keď ide ten 14 mesačný chlapec k mojej, tak ona uteká pred ním, mrnčí, odstrkuje ho. Ako keby ju obťažoval, nemôže sa jej ani dotknúť.

Vysvetľujeme jej, že on ju má rád a chce ju pomojkať.Ale keď on plače, tak ona mu donesie cumeľ, fľašku, pomojká ho, dá mu pusu.

Reaguje moja tak kvôli tomu, že ešte nechápe, že menšie detičky sú proste také dotieravé?

Ako reagovať, keď malý ide k nej a ona ho nechce?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre vašu dcérku je chlapček nepredvídateľný, nezaujímavý a keďže je prirodzene zameraná na seba a svoje potreby, nechce sa s ním kontaktovať. Iné je, keď on plače intuitívne zareaguje a snaží sa mu pomôcť. Má to odpozerané od dospelých.

Keď s ním nechce byť, uznajte jej, že sa s ním nechce hrať a poraďte jej, čo by mu mohla ponúknuť, aby sa zabavil a ona si mohla robiť svoje. Je neprimerané od nej očakávať, že sa s ním bude hrať.

Pekný deň!