1,5 ročná dcérka žiarli na novorodenca. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

mám 1,5 ročnú dcérku a mesačné bábätko. Za ten mesiac sa staršia dcérka veľmi zmenila v správaní. Zaspávala sama a teraz je to veľký problém. Nechávam ju spať pri mne v posteli.

Cez deň máva hysterické záchvaty plaču, kriku, dupanie. Snažím sa jej dávať čo najviac pozornosti, ale neviem ako ďalej. Bábätko je vyčerpavajúce, je to nespáč.

Predpokladám, že staršia dcérka žiarli.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérkina odpoveď je adekvátna zmene, ktorá sa s príchodom bábätka udiala. Ona sama je veľmi malá a absolútne nechápe, čo sa deje. Vy ste sa stala z pohľadu jej potrieb absolútne nedostupnou.

V prvom rade je dôležité, aby cítila vaše pochopenie a porozumenie, že prežíva ťažký čas. Dávajte najavo, že aj keď nedostane všetko to, čo chce v danom momente, nakoniec sa jej dostane toho, čo potrebuje. Preto povedzte napríklad:“ viem, že chceš, aby som ti pomohla s oblečením bábiky. Hneď ako dokojím som pri tebe. Môžeš mi zatiaľ pripraviť všetko, čo potrebujem? Ďakujem pekne.“

Podporujte jej sebahodnotu prostredníctvom prejavovania rešpektu k jej potrebám a reflektovaním jej jedinečnosti. To znamená povzbudzovať ju. Mám tým na mysli reflektovanie každej jej snahy, oceňovanie aj malých krokov smerom k samostatnosti či prekonávaním vlastnej obavy alebo strachu. Nikdy ju s druhými neporovnávajte.

Povzbudzovanie a podpora nehodnotí dieťa, ale popisuje to, čo robí (teda reflektuje proces) a pomáha dieťaťu zisťovať, čo bolo užitočné a čo nie v porovnaní s tým, čo chcelo dosiahnuť. Rodič ho necháva rozmýšľať nad tým, čo získal a stratil pri danom prístupe. Vedie dieťa k tomu, či mu daná činnosť dáva zmysel. Reflektuje pocity dieťaťa.

Týmto rodič pravdivo poukazuje na to, čo dieťa samé dokázalo, pomáha mu pochopiť ako k tomu prišlo a čo mu proces priniesol alebo ako bolo užitočné pre druhých. Tým sa cíti dieťa viac schopné a teda aj sebaistejšie.

Viac k tomu nájdete tu: https://vagacova.blog.sme.sk/c/400587/zazracna-...

Taktiež sa snažte mať s dcérkou čas len vy dve aj keby len 10 minút denne. Vtedy sa venujte tomu, čo chce ona, aby vedela, že je dôležitá taká aká je. Hovorte jej , že ste veľmi rada, keď spolu môžete mať takýto spoločný čas. Menujte, čo všetko máte na nej rada. Buďte zvedavá na to, čo robí, vnímajte, čo pritom prežíva, vstupujte do jej sveta.

Vyrovnanie sa so súrodencom potrebuje svoj čas. Vaše uistenie jej dáva nádej, že všetko bude v poriadku a ona si postupne k bábätku nájdete cestu. Dôležité je, aby ste na ňu netlačila a ani si nevyčítala, že zatiaľ je odozva dynamická.

Držím palce