Z čoho môže mať dcérka na vačok na ďasne?

Zodpovedané
12. apr 2022

Dobrý deň,

u 5 ročnej dcéry som si všimla na ďasne vačok. Je to v mieste medzi 4. a 5. zubom. Dcéra tam mala medzizubný kaz, ktorý jej bol vŕtaný a plombovaný v januári.

Z toho, čo som sa dočítala na internete mi vychádza, že by to mohol byť zápal.

Môže to byť preto, že kaz nebol dobre opravený?

Aká iná môže byť ešte príčina?

Ako by mal teraz zubár postupovať?

Aká by mala byť liečba a je možné, že bude treba zub trhať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vačok vzniká ak zub odumrie. Je to preto, lebo zubný kaz bol príliš hlboko pri nerve. Teraz má zubný lekár dve možnosti. Buď vyčistí a vyplní dôkladne koreňové kanáliky s použitím lokálnej anestézie a kofferdamovej blany, alebo ak to dieťatko nezvládne, zub sa vytrhne.

V žiadnom prípade nesmie zub ostať dlhodobo otvorený, nakoľko ide o bránu infekcie k trvalému zubu a ovplyvňuje celý organizmus.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk