V akom veku je možné prestrihnúť uzdičku?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hornej uzdičky medzi zubami. Môj syn má 10 mesiacov a kvôli uzdičke má medzeru medzi zubami. Uzdička je dosť hrubá, preto mu to niekedy krváca. A to vtedy, keď si to nejako poškodí obžúvaním hračky a podobne.

Pediater povedal, že by sa to malo prestrihnúť. Zubár povedal, že zákrok sa robí až pri trvalých zuboch.

Aký je Váš názor?

Môže mať v budúcnosti rečovú vadu?

Ďakujem

Dobrý deň,

teraz platí, že ak sa uzdička nemusí prestrihnúť hneď po narodení kvôli prisávaniu, tak sa čaká do cca 8 rokov. Ak vtedy čeľustný ortopéd či logopéd indikuje extrakciu, tak sa prestrihne.

Veľa deti si ju dovtedy natrhne samo. Ak ale dieťatku často krváca, možno stojí skutočne za zváženie ju prestrihnúť aj skôr.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk