Má moje 3,5 ročné dieťa kaz?

Zodpovedané
11. feb 2021

Dobrý deň,

môjmu 3,5 ročnému synovi sa zo dňa na deň urobili na dolnej 4 a 5 takéto čierne fliačiky.

Môže ísť o kaz?

Zuby mu čistím po ležiačky každý deň 2x - na obed a večer. Ráno nečistíme, lebo máva na raňajky odšťavené ovocie. Čistím single kefkou, každý jeden zúbok zvlášť. Zadné zuby dočisťujem medzizubnou kefkou a niťou. Ale to nerobím každý deň.

Ako inak ako čistením sa tomu dá predísť a ako sa postupuje pri takýchto malých deťoch s opravovaním zubov?

Pravidelné prehliadky zvláda v pohode, ale pochybujem, že bude držať otvorené ústa pri vŕtaní a plombovaní. Na poslednej prehliadke, ktorá mala byť v decembri sme neboli, lebo nám zrušili termín kvôli korone.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môže ísť iba o prirodzené otvory v zuboch, do ktorých sa ukladá pigment. Viac by som ale vedela povedať len vyšetrením sondou.

Zúbky sa deťom opravujú v závislosti od spolupráce. Najlepšie je klasicky vŕtaním. K tomu je ale potrebné nasadiť kofferdam a aplikovať lokálnu anestéziu a samozrejme treba určitú spoluprácu. Ak toho dieťa nie je schopné, sú rôzne konzervačné techniky, napr.SMART alebo Hall technika na zástavu kazu.

Ak je to potrebné, dá sa použiť rajský plyn, premedikácia a ako posledná možnosť celková anestézia. Tá sa ale využíva u horších stavov.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk