Z čoho mi vypočítajú materské?

Zodpovedané
27. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom výpočtu materského. Pracujem na dohodu už rok, čiže mám dosiahnutých 270 dní. Hlavný pracovný pomer mám 4 mesiace, čiže som dosiahla 90 dní u nového zamestnávateľa a ďalšiu dohodu mám len 2 mesiace.

Z čoho mi vypočítajú materské?

Ak by mala tá prvá dohoda znížiť výšku materského, tak je logickejšie pre mňa ukončiť ju pred nástupom na materskú a ponechať si len ten hlavný pracovný pomer?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že máte viac nemocenských poistení súčasne, nárok na materské sa posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne. Podmienkou je ale stihnúť 270 dní nemocenského poistenia z každého.

Ak by ste si žiadali materské z dohody aj z TPP, tak pri dohode 270 dní splníte. Pri TPP už nie, aj keby sa sčítala tá druhá dohoda. Ak chcete mať vymeriavací základ z TPP, tak je potrebné ukončiť dohodu, aby sa Vám dni nemocenského poistenia z nej pripočítali k TPP a tak by ste splnili podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka