Som na rodičovskej a chcem si privyrobiť na skrátený úväzok. Musím to oznámiť súčasnému zamestnávateľovi?

Zodpovedané
28. nov 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke s 15-mesačnou dcérkou. Pracovný pomer mi stále trvá, avšak chcela by som si privyrobiť na skrátený úväzok alebo dohodu u iného zamestnávateľa.

Ako to funguje?

Musím niečo oznámiť súčasnému zamestnávateľovi?

Do súčasného zamestnania už nechcem nastúpiť.

Ako to je, keď mám v podstate dve zamestnania v prípade, že by som musela ísť na PN, OČR alebo na úrad práce?

Ako by to bolo prípadne s dávkou v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať. V pôvodnom pracovnom pomere zostanete na rodičovskej dovolenke a súčasne budete pracovať na nový pracovný pomer u iného zamestnávateľa.

Ak by sa jednalo o prácu s konkurenčným charakterom, potrebujete súhlas od zamestnávateľa, u ktorého ste na RD.

Ak by ste chceli ísť na PN, OČR tak by ste tieto dávky mohli čerpať iba z druhého zamestnania s kratším úväzkom, príp. z dohody s nemocenským poistením. Zo zamestnania, z ktorého budete na RD, tak máte počas RD prerušené nemocenské poistenie.

Pre výpočet dávky v nezamestnosti by záležalo od viacerých faktorov:

  • Či ste v hlavnom pomere počas RD alebo pred skončením pracovného pomeru by ste mali príjem.
  • Či v hlavnom pracovnom pomere by ste boli pred evidenciou na ÚP iba na rodičovskej dovolenke.
  • Či výška mzda z dohody by bola nižšia ako z príjmu pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka