Rátajú sa do odpracovaných mesiacov len tie, za ktoré za mňa zamestnávateľ odviedol odvody?

Zodpovedané
23. jún 2023

Dobrý deň,

v januári 2021 som nastúpila na MD a následne na RD. Od januára 2021 do decembra 2022 som pre firmu pracovala na dohodu. Vždy ku koncu mesiaca som poslala výkaz s počtom odpracovaných hodín, ktoré mi zaplatili.

Keďže v roku 2022 bola situácia vo firme zlá, reálne som odrobila len tri mesiace. Ak som správne pochopila, tak do odpracovaných mesiacov sa mi počítajú len tie, za ktoré za mňa zamestnávateľ odviedol odvody.

Je pravda, že ak od apríla 2022 do decembra 2022 za mňa odvody nikto neplatil, tak sa mi tie mesiace napriek RD nikam nerátajú?

Dá sa tá doba "vzduchoprázdna" doplatiť spätne?

V akej sume?

Hlavný pracovný pomer stále trvá, dohoda zanikla.

Ďakujem

Dobrý deň,

jednalo sa o dohodu s pravidelným alebo nepravidelným príjmom?

Je možné, že počas dohody Vám mohlo dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa zaniknúť. Ak ste nemali zamestnávateľom hradené odvody a ani príjem, z ktorých by sa platili - na to obdobie ste sa mohli opätovne prihlásiť na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov.

Keď skončila dohoda, boli ste sa prihlásiť v SP?

Dodatočne môžete zaplatiť poistné na dôchodkové poistenie za obdobie, počas ktorého ste mali prerušené povinné dôchodkové poistenie - § 26 zákona o sociálnom poistení, ak Vám ale zaniklo, neviem či Vás posúdia do tejto možnosti.

Informujte sa priamo na pobočke Sociálnej poisťovni.

S prianím pekného dňa,
Lenka