Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Zodpovedané
13. dec 2022

Dobrý deň,

po skončení rodičovskej dovolenky som sa vrátila na pôvodné pracovné miesto. Bola som na materskej dovolenke a následne na rodičovskej dovolenke od 1.9.2019 do 31.8.2022. Bolo mi povedané, že za toto obdobie mám nárok na dovolenku. Pracujem na trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú, 6 hodín denne.

Ja pracujem ako zamestnanec, manžel je SZČO. Prídavky na deti aj daňový bonus poberá manžel. Moja hrubá mzda je 820 eur. Máme 4 deti vo veku 3, 10, 14 a 17 rokov.

Na koľko dní dovolenky mám nárok počas MD, resp. RD za obdobie 3 rokov?

Je lepšie, ak by som poberala prídavky aj daňový bonus ja alebo jeden rodič prídavky, druhý bonus?

Alebo to nechať ako doteraz a prídavky aj bonus by si uplatňoval manžel a mal by pri ročnom zúčtovaní o to zníženú daň?

Čo by bolo pre nás výhodnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte počas materskej dovolenky. Obdobie MD neuvádzate. Predpokladám že ste šli na materskú v rámci začiatkom roka 2019. V roku 2019 Vám rodičovská dovolenka trvala kratšie ako 100 pracovných dní, tak máte celoročný nárok na krátiť sa nebude. Neviem koľko máte rokov tak buď 20 alebo 25 dní.

Za rok 2020 a 2021 nemáte nárok na dovolenku.
Za rok 2022 ak odpracujete do konca roka to je cca 82 prac. dní, bude sa Vám krátiť ročný nárok o 4/12, t.j. 25/12*8 = 17 dní nárok na dovolenku v roku 2022.

Ohľadom daňového bonusu za rok 2022 či 2023 záleží od príjmu, príjem za SZČO neuvádzate. Manžel si podáva daňové priznanie, Vy môžete požiadať o Ročné zúčtovanie. Vám vychádza za 4 deti daňový bonus maximálne 291,15€ pri príjme 820 eur.

Za rok 2023 by ste mali nárok na 560 eur, ale nemáte taký vysoký príjem.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Do 2020 platilo: dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku je najmenej päť týždňov, ináč štyri týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka