Musím si niečo doplatiť, aby som mala znovu nárok na dávky?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

v septembri 2022 mi skončila zmluva u zamestnávateľa, kde som bola zamestnaná 5 rokov. Keďže som v tom čase už bola tehotná, tak som do novembra 2022 bola evidovaná na úrade prace a následne som v novembri nastúpila na materskú dovolenku.

Počas prvého tehotenstva mi bolo priznané tehotenské aj materská a následne rodičovská dovolenka. Všetko v poriadku.

Od decembra 2023 som išla späť na úrad práce dobrať podporu. Manžel išiel na rodičovskú dovolenku. Tento mesiac sa vraciam spať na rodičovskú dovolenku ja.

Terez sme zistili, že som opäť tehotná.

Budem mať opäť nárok na dávky, alebo si budem niečo doplácať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko Vám pracovný pomer skončil, nebudete už na rodičovskej dovoelnke, budete iba opätovne poberať rodičovský príspevok.

Nárok na tehotenské a materské Vám nevznikne, nakoľko nie ste v ochrannej lehote, nemáte aktívne nemocenské poistenie a nesplníte ani za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia. Pokiaľ nebudete mať nárok na materské, môžu Vám vyplácať rodičovský príspevok (v nižšej čiastke odo dňa narodenia dieťaťa).

Keď Vám skončí rodičovský príspevok na staršie dieťa = vo vyššej čiastke, až potom stačí požiadať o rodičovský príspevok na mladšie dieťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka