Môžem sa do 7 dní v ochrannej dobe po ukončení pracovného pomeru dať na PN?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

dostala som výpoveď v práci zo strany zamestnávateľa dohodou podľa paragrafu 60. Poberám rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov dieťaťa. Výpovedná doba je k 14.7.2023.

Môžem sa do 7 dní v ochrannej dobe po ukončení pracovného pomeru dať na PN?

Môžem byť na PN, keď som súčasne na rodičovskej dovolenke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na PN, potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie. Počas rodičovskej dovolenky máte prerušené povinné nemocenské poistenie.

Ak by ste chceli ísť na PN, museli by ste si toto nemocenské poistenie obnoviť. A to napr. čerpaním dovolenky. Ak by sa hneď ukončil pracovný pomer, tak na druhý deň ísť z ochrannej lehoty na PN.

Pokiaľ máte predĺžený rodičovský príspevok a ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, vtedy zamestnávateľ nesmie dať svojmu zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe. Uvedené však neplatí v prípade, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje. Výpoveď dohodou neexistuje. Pri dohode podľa §60 (Dohoda o skončení pracovného pomeru) Vám neprináleží odstupné. Neviem či ste už túto dohodu podpísali, ale ak nie, odporúčam Vám preštudovať link o odstupnom, na ktoré by ste mali inak nárok:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka