Môžem požiadať o materské aj zo živnosti?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

od roku 2021 som pracoval ako živnostník, posledné 3 mesiace som ale nastúpil na TPP (živnosť som prerušil). K 15. februáru 2024 mi uplynie 90 dní nemocenského poistenia ako zamestnanca a k 16/02 chcem podať žiadosť o materské zo zamestnania. Následne chcem zamestnanie ukončiť dohodou a znova si aktivovať živnosť.

Chcel by som sa spýtať dve veci:

1. Môžem požiadať o materské aj zo živnosti?

2. Som počas poberania matérskeho z TPP povinný platiť odvod do Sociálnej poisťovne zo živnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Nie, v čase podania žiadosti živnosť nebude aktívna. A keby aj, súbeh nevznikne. 270 dní nemocenského poistenia z každého nemocenského poistenia nedosiahnete.
2. Obnovením živností sa povinnosť platenia odvodov obnoví tiež.

Sociálna poisťovňa sa môže zaoberať tým, či nešlo o účelovosť a takisto ako bude zabezpečná starostlivosť o dieťa v čase Vašej činnosti (aktívnej živnosti).

S prianím pekného dňa,
Lenka