Môžem nastúpiť do práce a poberať rodičovský?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

poberám rodičovský príspevok vo výške 483 EUR. Predtým som pracovala ako učiteľka na základnej škole, kde mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Syn bude mať v júni 2 roky. Chcela by som ho dať od septembra do súkromnej škôlky a nastúpiť do zamestnania. Zároveň by som chcela naďalej poberať rodičovský príspevok.

1. Môžem nastúpiť ako učiteľka na tú istú školu a tú istú pracovnú pozíciu (učiteľka), aby mi RP zostal nezmenený?

Mám nejakú možnosť pracovať v pôvodnej škole?

Stačí napríklad nižší úväzok, alebo iná aprobácia predmetov na vyučovanie, alebo stále sa to chápe ako pôvodná práca, z ktorej poberám rodičovský príspevok a teda nemôžem sa na to miesto počas jeho poberania vrátiť?

2. Mám si radšej nájsť inú školu, uzatvoriť novú pracovnú zmluvu a požiadať pôvodnú školu o súhlas inde pracovať a pritom je možné si nechať ešte rok aj v pôvodnej škole miesto?

3. Ako je to s dovolenkou, po dvoch materských mi vznikol nárok 90 dní dovolenky, ak nastúpim do pôvodnej školy, kedy ich musím vyčerpať?

Ak nastúpim do inej školy, môžem ich vyčerpať až po ukončení RP, teda o rok?

Vznikne mi v novej škole nárok na novú dovolenku?

Neprepadne mi tá stará v pôvodnej škole?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Popri rodičovskom príspevku môžete neobmedzene pracovať. Môžete sa vrátiť skôr z rodičovskej dovolenky a nastúpiť na svoje pôvodné pracovné miesto, na tú istú pracovnú pozíciu. RP Vám zostane. Len počas poberania materskej nesmiete mať príjem zo zamestnania, z ktorého ste požiadali o materské.
2. Nepotrebujete, ak by ste aj chceli nastúpiť na inú školu, je potrebný súhlas.
3. Dovolenka sa čerpá po skončení rodičovskej dovolenky, stará dovolenka neprepadne, len ju treba čerpať. Ak nastúpite inde, v pôvodnom zamestnaní dovolenku môžete čerpať až po ukončení RD. V novom zamestnaní Vám môže vzniknúť dovolenka, záleží kedy by ste nastúpili a koľko odpracovali daný rok.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka