Môže mi byť prikázané vyčerpať nevyčerpanú dovolenku z minulého roku?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

pracujem v štátnej správe a z minulého roku mi ostalo 12 dní dovolenky. Od začiatku roku som ostala PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Teraz ma čaká prechod na materskú a mňa by zaujímalo, že ako je to s minuloročnou dovolenkou.

Pokiaľ si ju nevyčerpám tento rok, môže mi prepadnúť?

Môžu mi prikázať jej čerpanie pri prechode z materskej na rodičovskú dovolenku?

Čítala som, že pri čerpaní dovolenky medzi materskou a rodičovskou dovolenkou prestáva byť žena v ochrannej lehote a zamestnávateľ s ňou môže rozviazať pracovný pomer. Prípadne to môže skomplikovať situáciu pri reťazovom tehotenstve. Tomu by som sa rada vyhla.

Je lepšie si vybrať minuloročnú dovolenku pred nástupom na materskú, alebo mi bude umožnené si ju vyčerpať až pri návrate do práce po rodičovskej dovolenke (čo by som uprednostnila)?

Ďakujem

Dobrý deň,

aspoň mesiac pred nástupom na rodičovskú dovolenku písomte oznámte zamestnávateľovi, že nastupujete od dátumu = dd/mm/rok na rodičovskú dovolenku. Ak by ste si nestihli vyčerpať dovolenku pred nástupom na materskú dovolenku, tak sa prenesie a vyčerpáte ju po skončení rodičovskej dovolenky.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka