Mám nárok na dovolenku aj počas rodičovskej?

Zodpovedané
16. apr 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho nároku na dovolenku. Od januára 2020 som bola PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Na materskú som nastúpila od 7/2020 do 4/2021. Následne prestup na rodičovskú dovolenku do 8/2023.

Do práce nastúpim v 5/2023, bude to ešte počas rodičovskej. Tento rok dovŕšim 33 rokov.

Mám nárok na dovolenku aj počas RD?

Vzhľadom na to, že som bola PN v ochranej lehote po skončení MD od 4/2021 do 2/2022.

Ďakujem

Dobrý deň,

ako výkon práce sa na účely dovolenky neposudzuje doba okrem rodičovskej dovolenky ani doba dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca pre chorobu.

§ 144a odsek 3 zákonníka práce.

Za rok 2021 si prepočítajte dni na materskej, či Vám vôbec vznikne celoročný nárok na dovolenku. MD sa považuje za výkon práce. Ak ste boli na MD menej ako 60 pracovných dní, tak Vám vznikne len nárok na dovolenku za odpracované dni (pracovné dni na MD). A to za každých 21 odpracovaných dní v dĺžke jednej dvanástiny zo základnej výmery dovolenky v príslušnom kalendárnom roku.

Za rok 2022 nárok na dovolenku Vám nevznikne.

S prianím pekného dňa,
Lenka