Koľko musím odpracovať, aby som mala nárok na PN?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

prvé tehotenstvo som išla na rizikové a zamestnávateľ ma vyhodil, pretože som bola v skúšobnej dobe. Teraz mal syn v apríli 3 roky. Ja som bola zamestnaná od 11. mája, ale som znova tehotná.

Budem mať nárok na PN keby idem na rizikové?

Koľko by som musela odrobiť, aby som mala nárok na PN?

Keby odrobím do 8. mesiaca, mala by som nárok na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako zamestnanec budete mať nárok na PN, zamestnanie Vám trvá.

Pokiaľ budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak máte nárok na materské.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. PN sa započíta do doby 270 dní, iba ak by pracovný pomer počas PN trval. Tehotenstvo trvá 9 mesiacov = 280 dní. To je skoro toľko ako je potrebné byť poistená a neviem, či stihnete túto lehotu. Pokiaľ by ste predčasne porodili, tak nie.

S prianím pekného dňa,
Lenka