Budem musieť platiť odvody po narodení bábätka?

Zodpovedané
21. jan 2023

Dobrý deň,

som živnostníčka od 1.6.2022 a otehotnela som. Podľa termínu budem rodiť začiatkom júna 2023. Živnosť nechcem zrušiť ani zastaviť, ale pracovať po narodení bábätká nebudem vedieť. Na materskú nebudem mať nárok, iba na rodičovský, nemocenské som neplatila.

Budem musieť platiť odvody, alebo existuje možnosť ako ich neplatiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznik povinnosti platenia sociálnych odvodov sa posudzuje na základe podaného daňového priznania za celý rok. Ak nebudete mať príjem, tak takisto ako doteraz nebude povinná platiť odvody.

V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ale ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne.

Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na Vás, či budete platiť preddavky. Po podaní daňového priznania Vám môže ale nemusí vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Záleží od základu dane za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka