Aký je rozdiel medzi uplatnením a neuplatnením NČZD?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať.

Aký je rozdiel medzi uplatnením a neuplatnením NČZD?

Je výška mesačnej mzdy pri uplatnení vyššia?

Ďakujem

Dobrý deň,

nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka znižuje daňovníkom zaplatenú daň.

Zamestnanec si môže nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uplatniť buď mesačne alebo raz ročne.

Živnostník má iba možnosť ročného uplatnenia podaním daňového priznania.

Pokiaľ ste zamestnancom a chcete si nezdaniteľnú časť uplatňovať mesačne, uplatníte si ju v tlačive – Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu. Ak chcete raz ročne, môžete si ju uplatniť v žiadosti o Ročné zúčtovanie dane alebo priamo v daňovom priznaní.

Viac na pochopenie a nárokoch na nezdaniteľnú časť základu dane pre daňovníka:
https://podpora.financnasprava.sk/585745-Nezdan...

S prianím pekného dňa,
Lenka