Aký je postup pri rizikovom tehotenstve a končiacej pracovnej zmluve?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

som v 3. mesiaci tehotenstva a pracovná zmluva, ktorú som mala na dobu určitú mi definitívne končí 30.9.2022.

Ak pôjdem na rizikové tehotenstvo ešte počas plynutia pracovnej zmluvy, kto za mňa platí poistné?

Mám sa evidovať na úrade práce?

Ako dlho môžem byť na rizikovom?

Ďakujem

Dobrý deň,

poistné počas PN platí štát.

Ak pôjdete na PN ešte počas plynutia pracovného pomeru, tak prvých 10 dní PN (resp. po ukončenie pracovného pomeru) vyplatí zamestnávateľ, ostatné dni vypláca Sociálna poisťovňa.

Na PN môžete byť až po nástup na materskú dovolenku. Ak by ste išli na PN počas trvania pracovného pomeru, tak úrad práce Vás zaregistruje do evidencie až po ukončení PN. Ak by ste nešli na PN hneď ale najprv na úrad práce, tak podpora môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Toto poskytovanie by sa prerušilo za dni, ak by ste išli napr. na PN.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka