Ako je výhodnejšie ukončiť pracovný pomer?

Zodpovedané
5. máj 2023

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky zaniklo moje pracovné miesto. Tým pádom mi zamestnávateľ ponúkol dohodu o skončení pracovného pomeru. Mám na výber dve možnosti:

  • Buď mi pracovný pomer skončí k 31.8.2023 a zvyšok dovolenky mi bude preplatený.
  • Alebo mi pracovný pomer bude trvať do 14.9.2023 s tým, že dovolenku si vyčerpám.

Čo je výhodnejšie?

Odstupné sa udáva v dohode už netto alebo sa ešte zdaňuje?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru. Pri ukončení pracovného pomeru zostatok nevyčerpanej dovolenky Vám preplatia.

Príjem z vyplateného odstupného je príjmom zo závislej činnosti a zamestnávateľ je povinný vybrať preddavok na daň z príjmu. Zdravotné poistenie sa tiež platí. Čo sa týka výšky odvodov do Sociálnej poisťovne, záleží či odstupné bolo vyplatené pri skončení pracovného pomeru kedy poistenie trvalo, (čerpali by ste dovolenku) , alebo boli vyplatené po zániku povinného poistenia, (bez čerpania dovolenky).

Ak pôjdete po ukončení zamestnania na ÚPSVaR a budete čerpať podporu, potom sa prikláňam k druhej možnosti, že si dovolenku vyčerpáte, alebo aspoň nejakú časť z nej, aby sa Vám aktivovalo poistenie v nezamestnanosti a mali nárok na podporu.

S prianím pekného dňa,
Lenka