Ako a z čoho bude počítaná moja materská dávka?

Zodpovedané
4. aug 2023

Dobrý deň,

rodičovský mi končí 16.10.2023 a nástup na ďalšiu materskú mi vychádza na 11.11.2023. Čas medzitým budem čerpať dovolenku v zamestnaní, kde som na TPP.

Ako a z čoho bude počítaná moja materská dávka?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na novú materskú nastúpite v roku 2023, rozhodujúce obdobie bude rok 2022.

Ak ste v predchádzajúcom roku (2022) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa určí z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by v takýchto prípadoch nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

S prianím pekného dňa,
Lenka