Ak budem mať nárok na materskú, bude v rovnakej výške ako pri prvom dieťati?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

momentálne som na predĺženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťatka. Toto predĺženie platí do októbra 2023, kedy bude mať dieťatko 5 rokov. Pracovný pomer mi naďalej trvá. Momentálne som tehotná, termín pôrodu je začiatok augusta 2023.

Budem mať nárok na druhú materskú dovolenku?

Bude v rovnakej výške ako pri prvom dieťati?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám zostane pracovný pomer, z ktorého ste si uplatnili nárok na materskú a bude sa jednať o reťazovú materskú, zamestnávateľ Vám potvrdí vymeriavací základ.

Ak by Vám ho ale zamestnávateľ určil nižší ako pri predchádzajúcej materskej, tak sociálna poisťovňa dávku vypočíta z vymeriavacieho základu ako pri predchádzajúcej materskej. Materská tak nebude nižšia.

S prianím pekného dňa,
Lenka