Z čoho má 2,5 ročná dcérka zvýšené erytrocyty?

Zodpovedané
10. nov 2019

Dobrý deň,

dcérka má 2,5 roka a je sledovaná na nefrológii. Keď bola menšia, tak mávala zápaly močových ciest. Boli sme odniesť moč a vyšli jej zvýšené erytrocyty.

Na dnešnej kontrole už boli erytrocyty negatívne.

Z čoho to mohla mať?

Nemám pocit, že by jej niečo bolo.

V správe je napísané erytrocyty gromerulárne a negromerulárne.

Čo to znamená?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prechodná erytrocytúria (erytrocyty v moči) môžu byť napríklad pri infekcii DC, ale aj napríklad pri podráždení močovej rúry atď atď.

Niektoré deti mávajú erytrocytúriu stále, aj napriek tomu, že nemajú žiadne problémy ani ochorenie.

To či sú erytrocyty glomerúlarne alebo neglomerulárne je informácia pre lekára, o aký pôvod ide (obličkový alebo o pôvod erytrocytov až "za obličkou" - čiže močové cesty).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas