Ročná dcérka nepapá tuhú stravu. Môže jej to ublížiť?

Zodpovedané
29. dec 2020

Dobrý deň,

moja ročná dcérka odmieta papať tuhú stravu. Je jedno čo to je, ona proste neotvorí ústa. Ak jej dávam niečo, čo si môže chytiť do ruky, občas si to dá, ale veľmi málo. Takto to v podstate trvá od začiatku zavedenia príkrmov. Raz je obdobie kedy spapá pár lyžičiek, potom nespapá celé dni nič. Nájdu sa aj svetlé dni, kedy papá pekne, no je ich veľmi máličko.

Dcérka je zatiaľ plne dojcená a som rada, že mi neodmieta aspoň materské mlieko. Keď ju kŕmim a nechce, tak sa potom dožaduje mlieka, takže nie je to tým, žeby bola plná.

Stačí jej takáto strava?

Bojím sa, že nebude mať živiny. Dcérka má 10 kg a poslednú dobu už stagnuje na váhe alebo jej mierne ubúda.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je veľa takýchto detičiek. Ale samozrejme rozumiem Vašim obavám nakoľko rozmýšľate správne, iba mliečko jej už v tomto veku určite nestačí. Ale vravíte, že sú i lepšie dni. Bude ich viac mamička, nebojte nič!

Čo sa týka mikronutrientov, tu je obava najmä z hľadiska železa , ktoré je najmä v mäse a kojené deti ho majú takmer vždy málo (lebo aj mamičky ho majú málo väčšinou). Dá sa to skontrolovať odberom krvného obrazu u obvodného lekára, potom by mohol nasadiť železo v sirupovej forme.

Váha 10 kíl na ročné dieťa je úplne akurát, ubúdať by však nemala. Stagnácia je bežná, začína chodiť, je veľmi aktívna, má veľký výdaj.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas