Počas tehotenstva som pila. Aké orgány môže mať dieťa poškodené?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

pred otehotnením som sa liečila zo závislosti z alkoholu, nedarilo sa mi. Potom som neplánovane otehotnela a mala som obrovské nevoľnosti. Občas som však zlyhala a napila sa. Po 4. mesiaci som opäť holdovala alkoholu častejšie. Bojovala som s tým, ale boli dni, keď som pila. Postupne som vyhrávala nad závislosťou. Teraz abstinujem.

Aké orgány by som mohla dcérke poškodiť alkoholom?

Čo by som jej mala dať vyšetriť?

Podľa obrázkov na fetálny alkoholový syndróm navonok tvarovo našťastie nevyzerá. Má aj dlhšie žltačku.

Môže mať poškodenú pečeň?

Ďakujem

Dobrý deň,

okrem fetálneho alkoholového syndrómu môžu mať deti narodené matkám pijúcim alkohol vrodené vývinové anomálie srdca, kostí, klbov, močového systému a hemangiómy, prípadne nižšie intelektuálne schopnosti.

Ale nemusia. Verím, že je to Váš prípad a že svoj kríž ponesiete počas celého života úspešne pred sebou a dcérke tak budete najväčšou oporou a vzorom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas