Môžem nechávať sedieť 9-mesačnú dcérku, keď sa posadí sama s tým, že jej upravím nohy?

Zodpovedané
18. júl 2022

Dobrý deň,

dcérka mala 5. júla 9 mesiacov. Nič nerobila, nechodila po štyroch, neplazila sa, nesedela a nestávala sa do 8. mesiaca. Potom sme išli k fyzio, tá nám dala jeden cvik z Vojtovky. Dcérka sa od 5. mesiaca pretáčala na bruško len do jednej strany. Druhú stranu mala slabšiu. Potom už začala aj do druhej strany, tak Vojtovku sme nemuseli. Iba hravou formou ju dávam na štyri.

Teraz sa sama dostane na štyri, húpe sa a má to rada. Ešte nechodí po štyroch. Akurát ako keby si chcela sadnúť zo štyroch, že sa dvihne do sedu, ale nohy má do W. Stále jej ich opravujem.

Môžem ju nechávať sedieť, keď sa posadí sama s tým, že jej upravím nohy?

Keď ju pritiahnem, tak ide až do stoja.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že v sledovaní fyzio ste stále. Tá Vám bude vedieť ovedať viac - vzhľadom aj k presnej situácii dcérky.

Všeobecne je určite lepšie nohy naprávať ako nechať dcérku v dlhom a prevažujúcom W sede sedieť. Vždy je dôležité zistiť, prečo W sed prevláda (a nemal by). To práve robia fyzioterpeuti a na základe toho navrhujú cvičenia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas