Má žmurkanie súvis s alergiou na bielkovinu kravského mlieka?

Zodpovedané
18. okt 2019

Dobrý deň,

náš štvorročný syn nastúpil v septembri prvýkrát do škôlky. Po piatich dňoch začal kašľať, mal hlieny a žmurkal očami. Na jar mu bola zistená alergia na BKM. Často sa sťažoval na bolesti bruška a tri mesiace mal dráždenie v hrdle. Po nasadení diéty to vymizlo. Gastroenterologička mu o tri mesiace robila testy znova a vyhodnotila ich ako negatívne, resp. hraničné. Vraj to podľa nej bude skôr intolerancia laktózy.

Prešli sme na bezlaktózové výrobky, aj to veľmi obmedzene. Ostatné potraviny a sladkosti sme už neobmedzovali. Po nástupe do škôlky udajne zabudli, že má mať bezmliečnu stravu a denne dostával kakao a kaše. Začal kašľať, žmurkať a mal hlieny. Využíval dvoje antibiotiká. Choroba prešla, ale žmurkanie prestalo. Očná lekárka nevie, že z čoho to môže byť. Dala mu dvoje kvapky a masť. Výsledok žiaden.

Všeobecná lekárka tvrdí, že to má pozostatok po viróze, vraj to s alergiou nesúvisí. Okrem zapálených rohoviek a miernemu opuchu sú oči a zrak v poriadku. Hlieny už nemá, ale stále robí s hrdielkom akoby ho tam dráždilo. Dvakrát za tento mesiac mal červené opuchnuté pery a niečo ako opar. Nikdy predtým to nemal.

Môže tento problém súvisieť s alergiou na BKM?

Čo máme robiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

kašeľ, hlieny po nástupe do škôlky nemusia byť prejavom alergie na BKM - nakoľko alergológ vyhodnotil testy už ako negatívne, ak ale boli hraničné.
To znamená, že neboli negatívne. Diétu by som potiahla ešte 3 mesiace, ale nie som imunoalergológ.

Každopádne ale so žmurkaním ako príznakom alergie na BKM som sa nestretla, takže skôr pôjde o príznak pri akútnom respiračnom ochorení. Resp. ako vyhodnotila Vaša pani doktorka, ešte pozostatok z ochorenia.

Zároveň sa treba zamyslieť, či nemôže ísť o psychogénnu nadstavbu z pobytu v škôlke. Má sa tam dobre? Teší sa do škôlky? Má kamarátov?

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas