Je šanca odučiť dieťa od palčeka v pusinke?

Zodpovedané
13. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trojmesačného dojčeného synčeka. Zaspí v posteli v nosiči, v kočíku a večer ho dojčením uspávam. Objavil si ručičky a dáva si do pusinky.

Niekedy sa v noci preberie a dá palčeky do úst, tým sa ukľudni a zaspí. Nie je to vždy. To isté v kočíku. Cumlík nechce, skôr sa naň hnevá. Moja mama mi tvrdí, že si zvykne a neodučím ho od tých prstov, že mu mám pchať cumeľ. Mne sa to nezdá.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre vývin chrupu je naozaj cmúľanie palčekov horšie ako cmúľanie cumlíka, ale v podstate sa udáva, že až v období vyvinutého mliečneho chrupu. Len ide o to, že ak si spraví silný návyk, odstraňuje sa ťažšie ako cumeľ (ktorý ide zahodiť). Dieťatko sa tým však upokojuje a nateraz je to pre neho super prostriedok.

Neskôr sú prístupy ako s tým bojovať - napr. nakresliť na prst niečo a keď ráno to na palčeku zostane, nejako ho pozitívne odmeniť. Dať na ruku rukavicu, aby si palček necmúľal, lak, vestibulárna clona. Všetko okrem tých rukavičiek sú to skôr na neskôr možnosti. Ak chcete skúste rukavice, len je teda možné, že budete musieť vy synčeka aktívne upokojovať nosením, kojením atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas