Čo znamená zvýšená hladina inzulínu?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

sestrička z endokrinológie mi volala, že moja 10 ročná dcéra má zvýšenú hladinu inzulínu v krvi na lačno. Máme prísť znova na odber, pred ktorým večer užije nejakú tabletu.

Čo znamená zvýšená hladina inzulínu?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, prečo bol robený odber a aké má dcérka ťažkosti, stav Vám najlepšie interpretuje endokrinológ, ktorý vyšetrenie chcel.

Inzulín je hormón, ktorého hlavnou úlohou v tele je regulovať množstvo glukózy (cukru) v krvi. Jeho zvýšená hladina môže byť pri ochoreniach pankreasu a môže spôsobovať hypoglykemické stavy, slabosť, závraty, dvojité alebo rozmazané videnie, bolesti hlavy, zmeny správania, dezorientáciu, epileptické záchvaty, kvantitatívne porucha vedomia atď.

Avšak mohlo ísť o IGF-1 (insulin-like growth factor 1) - čo je "látka" veľmi podobná inzulínu a v krvi je vylučovaný pri akromegálii (poruchy rastu v zmysle väčšieho vzrastu).

Ako som písala v úvode odpovede, ja môžem iba hádať a o čo ide, čo sa u Vašej dcérky prešetruje, aké boli hodnoty a čoho presne. Takže najlepšie pre Vás bude pýtať sa na kontrole o čo ide.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas