Ako odnaučiť ročného syna od nočného pitia umelého mlieka?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

mám ročného syna, dávala som mu Sunar AR, máme prejsť na Sunar Complex 3. Je tam ale písané, že sa odporúčajú 2 dávky denne, asi 330 ml. Syn však pred spaním vypije okolo 180 ml a do rána si pýta ešte 2x po 150 ml. Keď mu išli zúbky chcel viac mlieka ako príkrmov. Má už zaradené všetky chody od raňajok po večeru. Už by som ho chcela aj odnaučiť od toho nočného pitia, ale syn zatiaľ nechce a bez mlieka nezaspí.

Ako mám pokračovať?

Čo ak mu Sunar Complex 3 nebude vyhovovať a bude ho odmietať?

Ako sa pripraviť na nočné prípadne odmietnutie tohto Sunaru?

Dokedy je vôbec potrebné, aby dieťa bolo na UM?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa na umelom mlieku môže byť do 3 rokov, ale nemusí. Môže po roku pokojne piť mlieko kravské, ak má dostatočne pestrý jedániček (najmä čo sa týka zdrojov železa) a nevypije viac ako 500 ml mlieka denne. Prípadne piť mlieko ani nemusí, ak má dosť mliečnych produktov každý deň (aspoň 350 ml mliečnych produktov v iných formách ako jogurt, syr, mliečna kaša..).

Čo sa týka odúčania. V tomto veku je ešte úplne bežné, že deti pijú mlieko v noci. Môžete to skúsiť odstrániť tým, že po zobudení synčekovi poviete, že mu mlieko nedáte a budete ho musieť uspať nejako inak - nosením, hladkaním atď (čo si nájdete). Je na Vás, čo je pre Vás momentálne vyhovujúce. Synčekovi nočné pitie mlieka v tomto veku neškodí. Je vysoko pravdepodobné, že "nepochopí" Váš zámer odúčania a bude plakať.

Taký štandard je, že deti sa zbavujú nočného pitia mlieka do 2 rokov. Ideálne ak sú do tohto veku odučené od fľašky a večerné mlieko vypijú ako rituál z pohárika.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas