Ako má vyzerať strava ročného predčasne narodeného bábätka?

Zodpovedané
31. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu týkajúcu sa stravovania môjho syna. Narodil sa v 34. týždni tehotenstva. Na začiatku mal podporu dýchania. Viac menej všetko bolo a zatiaľ aj je v poriadku. Pri všetkom postupujeme tak, ako keby sa narodil v termíne.

Momentálne má syn 1 rok. Jeho strava vyzerá nasledovne:

Ráno po zobudení - dojčenie.
Raňajky a desiata - chlieb s maslom, alebo trošku kaše s ovocnou výživou, ovocím.
Obed - dusená zelenina a kuracie/teľacie mäso. Raz týždenne mäso nahradím žĺtkom. Plus zemiaky/ryža/bezvaječná cestovina.
Olovrant - dojčenie a ovocná výživa s vločkami.
Večera - mliečna kaša.
Tesne pred nočným spánkom ho dojčím.

Od 10. mesiaca prespí celú noc bez dojčenia.

Môžem synovi už dávať surové ovocie a zeleninu?

Ak áno, aké ovocie a aká zelenina je vhodná?

Môže papať aj jogurty a syry?

Dojčím ho už len z jedného prsníka. Druhý prsník odmieta a tvorí sa mi tam už iba minimum mlieka.

Má dostatok mlieka?

Synovi sa dvakrát na bruchu vyhodili vyrážky, ktoré podľa pediatra boli z niečoho, čo som ja zjedla. Nevypátrala som z čoho. Jedla som aj jahody, čokoládu, kakao, paradajky - na to nereaguje alergicky.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

stravovanie má nastavené naozaj pekné.

Jogurty aj syry môže a to nasledovane: ak ešte nejedol jogurt začať s bielym (nie smotanovým), zopár lyžičiek, neskôr môže aj smotanové jogurty (myslím tie plnotučné biele smotanové).

Čo sa týka ochutených jogurtov, po roku taktiež môže také na báze pribináčika, ale je v nich dosť cukru, takže ak to oddialite na neskôr, len pre synčeka dobre. Syry môže taktiež - avšak nie tavené a zrejúce syry, nie bryndza, nie ovčí a kozí syr aspoň do 3 rokov, ale výrobky typu lučina, rikota, cottage, mozzarela postupne môže - vždy zavádzať v malých dávkach.

Ovocie nie cudzie - to znamená naše - jablčko, hruška, marhuľa, atd.... zelenina taktiež už všetko uhorka, rajčina, paprika (nie štipľavé), mrkvička.

Chlebík do 6. rokov nie celozrnný. Mäsko môžete meniť všetky druhy kuracie, morčacie, teľacie, bravčové. Od 18. mesiaca aj rybičky ale naše sladkovodné (nie morských predátorov).

Mliečka má dosť - v tomto veku mu stačí okolo 300 ml mlieka denne. V tom je zahrnuté okrem dojčenia aj mliečne výrobky (mliečna kaša, jogurt atď). Viac nie je ani potrebné.

S dojčením si nerobte starosti, je výborné, že ste dojčili celých 12 mesiacov. Ideálne je ešte potiahnuť, kým Vám to prsník "umožní".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas